Sziasztok!
Lassan lassan belevetem magam a további Japán stílusok keresgélésébe. :D
Amikor elkezdtem nem gondoltam volna, hogy ennyi lesz. >.<
Amikor elkezdtem nem gondoltam volna, hogy ennyi lesz. >.<
Na, de a lényeg, hogy szeretném, ha végre lenne egy olyan oldal, ahol minden stílus megtalálható. Ez a nagy álmom. :D Ha kimaradt pár általatok ismert stílus, vagy tudtok angol oldalt,
ahol fel vannak sorolva, akkor várom a kommenteket, email-eket. :)
Én sem vagyok sajnos mindentudó,
úgyhogy én csak örülök, ha egy-egy stílusnál pontosítotok, vagy szóltok,
ha valamit rosszul írtam. :)
ahol fel vannak sorolva, akkor várom a kommenteket, email-eket. :)
Én sem vagyok sajnos mindentudó,
úgyhogy én csak örülök, ha egy-egy stílusnál pontosítotok, vagy szóltok,
ha valamit rosszul írtam. :)
*CHU CHU*
Annie
Harajuku style
(原宿 "meadow lodging")
Páran már kérdeztétek a Harajuku stílus pontos leírását, és mivel sok a tévhit ezzel kapcsolatban, gondoltam írok róla. Először is a Harajuku style az nem egy különálló divat stílus, mint pl. a gyaru, lolita stb.
Harajuku egy állomás, Tokió egyik negyedében, pontosabban Shibuya negyed egyik legforgalmasabb helyszíne, ahol a különlegesebbnél-különlegesebb ruházattal megáldott fiúk/lányok vonulnak fel a barátaikkal. Rengeteg itt a pici ruha üzlet, turkáló és a nagy márkás üzletek is helyet kapnak a közelben, tehát mindenki megtalálja Shibuya-ban a kedvére való ruhát.
A legtöbb fiatal rengeteg időt tölt el egyenruhában egész hétköznap, sőt még szombaton is, ha éppen klubtevékenységre jár az adott tanuló. Szóval nagyjából csak a vasárnapjuk és a szombat délutánjuk szabad, és ilyenkor igazán kitesznek magukért. A lehető legegyedibb ruhát öltik magukra. Sokszor maguk varják, hogy ettől is különlegesebb és egyedibb legyen. A harajuku emberek sokszor más -más stílusból "lopják" össze a dolgokat, hogy aztán azt egy nagy kerek egészként egy teljesen egyedi megjelenést érjenek el. Sokszor vagy a "cukiság" vagy a meghökkentés a cél, a lényeg, kitűnni a tömegből. Ezért van az, hogy a legtöbb Harajuku-ban sétáló fiatal színpompás öltözékben virít.
Tehát a Harajuku stílus, mint divatág, nem létezik. Ha valaki simán "Harajuku"-nak adja meg a stílusmeghatározást, akkor gondoljatok az egyedi ruházatra, ezen kívül ezen stílusok tartoznak a legtöbbször a "Harajuku" kategóriába:
gothic lolita, punk, visual-kei, decora, cosplay
Forrás: http://www.harajukustyle.net/
Decora
A deco-lolitánál már olvashattatok erről a stílusról, de most szeretnék pár szót írni simán a Decora stílusról is, nem csak a Lolita változatról, amit mellesleg ITT találtok. A decora stílus neve a "decoration" szóból ered. A feljegyzések szerint a 90.-es években terjedt el a stílus. A hiedelmek szerint az első decora stílusú embereket Tomoe Shinohara ihlette meg, de ez még mai napig is vitatott dolog. A ruhájuk színe általában fekete, erős rózsaszín, baba rózsaszín, de elfogadhatóak a neon és a pasztell árnyalatú ruhák is. Gyakran kapucnis pulcsit párosítják egy sima pólóval és alsónak pedig réteges szoknyákat, minél feltűnőbb színben. A decora egyik legfontosabb elemei a kiegészítők. A kiegészítők gyakran műanyag gyerekjátékok, rengeteg csatt a hajban, frufruban. Rengeteg színes karkötő általában minden műanyagból van. Persze ez nem csak arról szól, hogy minden kacatot dobáljunk magunkra, szépen kell összeválogatni a kiegészítőket. A decora stílusúak szeretik magukon a Pokemon, Hello Kitty mintás dolgokat is.2) Ne érdekeljenek annyira a márkás cuccok. Öltözködj turkálókból, találd meg az egyedi stílusodat a decora-n belül. Ha kell varr ruhákat!
3) A haj is nagyon fontos a decora stílusban. Gyakran van frufru-juk a lányoknak, amikre aztán rengeteg színes csatot tesznek. A hajukban is rengeteg a kiegészítő a csatokon kívül még használj hajpántokat, masnikat is.
4) A műanyag játékok nagyon fontos elemei a decora stílusnak!
5) Az arcon is meg szoktak jelenni díszítő elemek, pl csillogós csillag vagy mosolygó fejes matrica az arcon vagy szemek alatt.
6) a Zoknik nagyon fontosak. Egy sima csíkos zoknit dekorálj ki. A tetejére varrj színes szalagokat, vagy pici pompon-okat.
7) Sok rózsaszín! A legtöbb decora 80%-ban rózsaszínben virít.
8) Egy decora sohasem visel magassarkút, mivel a stílus fő lényege a gyermeki külső elérése.
9) Egy decora nem visel sok sminket. Inkább csak 1-1 feltűnő dolgot. Pl. élénk színű szempilla, vagy szemhéjfesték és ennyi. Helyette inkább a matricákkal és a csillogó dolgokkal dobd fel az arcod.
10) A kiegészítők között még a táska is fontos. Lehet epres kis válltáska, Mickey egerfejes plüss táska, vagy bármilyen plüss táska jó kiegészítő egy decora stílusúnak. :)
Fairy-Kei
A Fairy-Kei (másnéven Tündér-stílus, SPANK!, Pop-kei) Japánban az egyik legnépszerűbb utcai divatstílus. A stílusban fellelhetőek a 80-as évekbeli rajzfilmek motívumai. Pl. Én kicsi pónim, Barbie, Care Bears, Rainbow Brite. Az SPANK! nevű üzlet alapítója Tabuchi volt, innen indult ki a stílus.
A sok kis masni, aranyos kiegészítők miatt könnyen össze lehet keverni a Decora stílussal.
Ennek a stílusnak a legfontosabb eleme a színek. Leggyakoribb színek a menta, levendula, halvány rózsaszín, neon színek. Motívumok lehetnek még egyszarvúak, kiscicák, csillagok, vattacukor, szívecskék. Míg a lolita ruhákat nevesebb üzletekben vásárolják (mint Pl. Angelic Pretty ), addig a Fairy-kei stílus képviselői gyakran maguk készítik el a ruhájukat. Mivel a főszerep a 80-as éveké, a ruhák többsége vintage stílusúak vagy second-hand boltból valóak. Fő a kreativitás! Harisnyát is szívesen hordanak, ami lehet csillogós, szivárvány színű, aranyos figurákkal teli. A szoknya legtöbbször sima A-vonalú szoknya, amit gyakran rétegesen oldanak meg a színek miatt. A hajuk is természetellenes színű. Japánban a társadalmi korlátok miatt sokan parókát viselnek, de vannak olyanok is, akik tényleg befestik a saját hajukat. A hajukba gyakran színes pasztell vagy neon színű csíkokat festenek. A frfufru ebben a stílusban is nagyon népszerű. A sminkre nincs különösebb kitétel. Nem létezik kifejezetten Fairy-kei smink. Lányos sminket hordanak, esetleg színes szemceruzával kiemelve. ( + pasztell szemhéjfesték ) A műszempilla is nagyon gyakori elem. A körmük igazodik a stílushoz. Ha csak hétköznapi körmöt szeretnél, akkor elég a sima pasztell színű körömlakk, ha viszont igazán Fairy-kei körmöket akarsz, akkor a legjobb választás a 3d-s körömdíszek.
Rengeteg olyan üzlet van ahol Fairy-kei/Pop-kei stílusban vásárolhatsz:
Boltok
ManiaQ - sok szivárvány alsószoknya, vintage stílusú póló és zakó / párkák.
Mindenhova szállítanak árut!
Mindenhova szállítanak árut!
Elektric Alice - Ausztrália alapú webshop, 6%-Doki Doki, Delilah
Chocomint - sok Fairy-kei tartozék
We Love Colors - óriási pasztell harisnya kínálat.
6%-Doki Doki - a legdrágább márka ( valószínűleg)
Egyéb dolgok
kyandi - rengeteg inspiráció! :)
Mori-girl
A Mori-girl stílus 2007-ben jelent meg és nagyon népszerű Japánban. Az utóbbi időben a Nyugat is elkezdte követni. Japánban a természetet és az állatokat nagy becsben tartják, innen ered ez a stílus is. Ezért mondják a Mori-girl-re, hogy "a lány az erdőből". Ez a név kicsit sem jelent megbélyegzést. Nagyon letisztult stílus, ami nem csak szimplán divat, hanem életstílus is egyben. Mori-girl stílusú pl. Hagu, a Honey & Clover című filmből. Az alap koncepció, hogy úgy nézzél ki, mint aki az erdőben él. A természetes megjelenés a fő. A ruhák is földszínekben pompáznak. Nincsenek élénk, feltűnő színek. Réteges öltözködés a jellemző. Ezeket a lányokat furcsának találják, akik vintage stílusú ruhákat, zsebórát hord, és jól érzi magát a nagymama padlásán. Noha a megjelenés teljesen természetes, mégsem unalmas!
A haj lehet egyenes, hullámos, fonott. A lényeg, hogy ne legyen festve, légy természetes! A hajadba rakhatsz virágokat, bogyókat, csipkét. A smink is legyen szolid, természetes. A szemhéjfesték legyen "föld-árnyalatú". A Mori-girl arca szép, rózsás árnyalatú. Használj halvány rózsaszín pirosítót. A Mori-lányoknak megfelelő a modoruk, gyakran járnak gyalog vagy biciklivel.
Pastel-goth
A pastel goth (bubble goth) lényege a darkos, goth-os darabok és a cuki, pasztel színű ruhák, kiegészítők vegyítése. Ki miből tesz bele többet az ízlés kérdése szerintem, vannak akik inkább a cuki vonalba nyomják és kevesebb a goth elem, vannak akik fordítva. Néha egy két grunge elem is előfordul, sőt..
A haj lehet akármilyen színű, de persze a halvány szőke, pasztell hajszín a legjobb, főleg hosszú verzióban. Persze fekete, sötét zöld hajú pasztell gothot is láttam már fotókon. Néha lolita elemeket sem árt belekeverni, pl. masni, egy jó zokni , rocking horse cipő stb ,de vigyázzunk, hogy ne menjen át a dolog totál lolitásba. Szóval a pasztell goth az én véleményem szerint egy központi dolog: elindulhatsz innen a lolita felé is, a goth-dark stílus felé és, a fairy kei és a glam rock stílus irányába is.
Motívumok , elemek:
A virág minta is előfordult itt már, de a leggyakoribb:
denevérek, keresztek,
cuki minták, masni, unikornis,
esetleg szemgolyók, sírkövek, fekete macska,
szóval megszabás nincs,
de ezek a leggyakoribbak.
Itt nézelődhetsz Pastel Goth témában:
Forrás: Kovács Renáta és Bartek Beáta! :)
Natural-kei
Természetes, földes színek használata, mint pl. barna, bézs, fehér és a virágos minták ad természetes összhatást. Kicsit hasonlít a Mori-girl stílusra is, de nem keverendő össze vele!
Még a Mori-girl azt képzeli, hogy egy erdőben él,
a natural-kei inkább azt, hogy egy farmon, vagy egy faluban.
Itt is jellemzőek a semleges, és a virágmintás ruhák.
Szóval a stílus nagyon nőies.
Az 1960, 70' és 80'-as évek ihlették a stílust.
Az akkori nyugati irodalmi klasszikusok befolyásolták a legjobban a stílust.
Mint pl. The secret Garden, Anne of Green Gables.
Tehát, ha a natural-kei stílusra gondolunk, akkor mondhatni,
hogy a régi idők farmer időszakára kell asszociálnunk öltözködésben.
A natural-kei stílust befolyásolta még a Neo-Victorian és a Neo-Edward korabeli stílus.
Persze sok más stílus is hatással lehetett a kialakulására,
de a nyugati országok romantikus időszaka volt a fő hajtóerő.
Kaneko Isao volt az elsők között, aki natural-kei stílusban tervezett ruhákat.
Kaneko Isao azt mondta, hogy nagyon szereti Amerikát,
és az amerikai és európai filmek láttán jött az ihlete, hogy ilyen ruhákat készítsen.
Főbb jellemzők:
Pazar díszítés, a natural-kei ruha egyszerűnek tűnhet távolról,
de közelebb megnézve megláthatjuk az extravagáns részleteket,
mint a foltvarrás, pin redő, fodrok, hímzések, apró csipkés ruhaszélek, elfedett gombok.
Rétegesen kell öltözködni, általában 3-4 rétegből áll a ruha.
Van egy alsóruha, egy alsószoknya, maga a ruha és a kötény,
majd legvégül egy kardigán vagy mellény.
A ruhákban az alak gyakran meghatározhatatlan, mivel nagyon lazák, így nem látszik a derék.
A legtöbb natural-kei ruha hosszú és szerény a nyakkivágása.
A kiegészítők természetesek. A cipők általában nehéz szandálok, klumpák, csizmák.
A natural-kei lányok általában nem hordanak túlzottan nőies, magassarkú cipőket.
A táskák általában fonott kosarak, vagy bőr aktatáska fazonúak, ami illik a ruhához.
Brossokként szárított virágot szoktak használni.
A haj és smink is nagyon természetes. Általában hullámos hajat hordanak.
Néha hordanak szalmakalapokat kendőket is.
Márkák: Pink House, Wonderful World, Kaneko Isao, Garland.
Forrás: http://xmossgardenx.blogspot.hu
Dolly- kei
A dolly-kei egy olyan japán divat, amit a vintage és antik babát ihlettek.
Grimm mesék, Viktoriánus korszak, cigányok, gót és nagyon régi kelet-európai stílusú ruhák befolyásolták az öltözködést. A viselőik vintage stílusú ruhákat hordanak rétegesen, hogy ezzel érjék el a feltűnő megjelenést. A mintákat keverik, sok a pasztell árnyalat, a szőrme, gobelin, csipkék, virágok. Tehát itt nem érvényes a kevesebb néha több alapelve. Két féle dolly-kei -t különböztethetünk meg, mert van aki a lágyabb harmonikusabb színeket, virágos, pasztelles ruhákat kedveli, de vannak olyanok is, akik a sötétebb vonal felé veszik az irányt. Azt mondják, hogy a dolly-kei kapcsolódik valamilyen szinten a lolita stílushoz, de ennél a stílusnál kevesebb a "kawaii" elem. ( Tehát ne keverjük a lolitát a dolly-kei stílussal! )
Ha egy dolly-kei szekrényét megnézed, akkor ott sokkal több a viharvert, kopott, "szomorú" ruhadarab.
A dolly-kei lényege, hogy a ruhák régiesnek tűnjenek, vagy legyenek régiek.
Az egyik legnépszerűbb dolly-kei bolt a Grimoire.
Dolly-kei "ikon" Hitomi Nomura, aki bárkinek ad tanácsot az öltözködéssel kapcsolatban.
Főbb jellemzők:
-gobelin
-hímzések
-etnikai ruhadarabok
-vintage ruha
-rojtok
-szőrme kiegészítők
-nagy kendők
-virágminták
-misztikus megjelenés
Hivatlos weboldal:
http://www.grimoire.jp/
Cult Party-kei
Ez a stílus már 2010-ben felütötte a fejét, de mostanra már igazi népszerűségnek örvend.
A cult party-kei -t általában keverik a dolly-kei stílussal,
pedig azért vannak különbségek a ruhák stílusában.
A dolly-kei és a cult party-kei hasonlóságai:
-Mindkettő vintage ruhákat hord
-antik stílusú ékszerek
-Klasszikus Rocking Horse cipők
-Réteges öltözködés
-Tartozékok a ruha fölött ( Pl. nagy kendő )
Különbségek,
ami csak a cult party-kei -nél jellemzőek:
- pasztell színek használata
- könnyű szövetek hordása.
( A dolly-kei vastag, nehéz anyagokat hord )
-Merész színek csak a kiegészítőkön és a cipőkön látható
( pl. piros, zöld szín )
-vastag kötöttáruk használata
-Kereszt kiegészítők ( piros! )
- housecoats hordása. ( háziruha )
-kevésbé etnikai jellegűek a ruhák
-a ruhák letisztultabbak, nem annyira mintásak
-szalagok használata
-plüss tartozékok
-anime karakterek megjelenése pl. táskán, gyűrűn
-átlátszó háziruha
-kockás szoknya, patchwork ruhadarabok.
Szóval a cult party kei egy könnyedebb változata a dolly-kei -nek.
Sokan mondják, hogy ez egy mix a fairy-kei és a dolly-kei stílusnak.
A leghíresebb Cult Party-Kei üzlet a Virgin Mary üzlet,
ami Tokióban, Harajukuban található.
( Oldal: http://the-virgin-mary.com/ )
Még több kép a témában:
http://ohyeahcultparty.tumblr.com/
Alstílusok
Military és gothikus vonal.
Forrás: Saját fordítás alapján:
http://kowaretadoll.blogspot.hu
Az oldalon található információk mind saját fordítás, saját tulajdon,
tehát más oldalon felhasználni szigorúan tilos!
Ha még is szeretnéd felhasználni valamelyik leírást, írj emailben, és egyeztetünk!